PhonePocket reDnešní řádky budou na první pohled nesouvisející s fotografií. Dnes při cestě do práce jsem zaslechl jednu větu, ktourou řekla patrně matka svojí dceři které bylo cca 25 let. Ta věta zněla "svět se hrozně změnil".

Nevím jestli bohužel nebo bohudík, ale té ženě musím dát za pravdu. Ano svět se změnil. Stačí se podívat zpět do historie jen o pár let. Čím jsem starší tak to vnímám víc a víc. Vzpomentě si na svoje rodiče a prarodiče, babičky a dědečky. Tenkrát v sobě měli lidé úctu a pokoru. Dokázali si pomoct, vyjít si vstříc a hlavně měli se rádi. Krasný příklad může být třeby jen to, že muž ženě otevřel dveře nebo že naši prarodiče dokázali se sebou žít třeba 50 let a pořád se měli rádi a dávali si to najevo. Co může být krásnějšího než když vidíte pár seniorů, kteří se na procházce drží za ruku, kteří jdou společně za kultůrou nebo na večeři...a stále se mají rádi a je to na nich vidět i v pokročilém věku. Další příklad je když vidíte starší ženu, která když jde někam mezi lidi, třeba jen na nákup, tak se ale upraví, vezme si něco hezkého na sebe namaluje se a vyrazí.
A když se na to podíváte z opačné strany? Význam přátelství, důvěra, úcta a pokora mladší generacím dle mě nic moc neříká. Většina se naučila žít dle jiných pravidel a hodnot a to hlavně těch svých ze kterých dokaží co nejvíc "vytěžit" pro sebe. Jednoduchý příklad a teď se již vrátím k focení, je když se podíváte na některé poptávky na focení které začínají "chci" "potřebuji". Nebylo by lepší takovou poptávku začít slovy "ráda bych" "nebylo by možné” ? Občas stačí zvolit trochu jiná slova a hned to vypadá jinak. Postupem času, kdy se pohybuju kolem fotografie i já pozoruju její vývoj, nebo spíš vývoj fotografů a "modelek". Dnes každý bere vše jako samozřejmost a můžeme si za to sami, svým přístupem a svým chováním. Z části je to způsobeno dostupnosti "lepší” techniky ale tou podstatnou částí je to způsobeno lidským přístupem.
Slova jako "děkuji" či "prosím" se pomalu vytrací z našich slovníků. Kolikrát bych se rád vrátil o pár desítek let zpátky do doby, kdy lidé k sobě měli úctu a jeden druhého si vážili, neviděli jen sebe, ale dokázali být ostatním oporou když bylo potřeba.
Takže abych dnešní řádky ukončil...ano svět se hrozně změnil, ale je jen na nás, co s tím uděláme a jestli ho necháme měnit dál nebo se pokusíme ho měnit zase k těm správným hodnotám. V tomto směru pro to každý z nás může udělat něco málo.
Mějte fajn den