PhonePocket reDneska takové fotografické i nefotografické téma :-) a tím je spolehlivost.
Mnozí z Vás tu dobu nepamatují, ale rád bych se vrátil o pár let zpátky, když slovo mobilní telefon skoro nikdo neznal.


Na jednu stranu to byla krásná doba a lidé byli tak nějak spolehlivější (aspoň tak mi to přijde). Tenkrát když se řeklo, že se sejdem v devět pod “vocasem" (klasické místo setkaní na Václavském náměstí pod sochou sv. Václava) tak se bylo v devět pod vocasem. Vždycky byl člověk ve stanovený termín na určeném místě bez nějakých výmluv. Nebyla možnost jak říct, že přijdu pozdejc, nebo že nepřijdu vůbec. Prostě se řeklo, že v tu dobu je sraz a všichni přišly. Kdo nepřišel měl smůlu a kdo přišel pozdějc buď měl smůlu nebo měl štěstí v tom, že se na něj chvíli čekalo.
A jak je to dnes? Díky všem různým technologiím, ale i díky chování lidí, si myslím, že toto dnes neplatí a nefunguje. Je jen málo případů, kdy to takto funguje jako dřív. Většinou se spíš stává, že Vám dotyčný napíše nebo zavolá,  že přijde pozdějc a nebo že nestíhá a nedorazí vůbec a tak podobně. V nejhorším případě nepřijde vůbec a ani Vám nedá vědět.
Zajímalo by mě proč to tak je? Co se v lidech pohlo, že slovo spolehlivost není tak důležité?
Vezměte to z pohledu fotografa. Domluvíte termín na kterém se shodnete, zarezervujete ateliér a vizážistku. To je ten nejmenší možný tým. Ve stanovený čas jste v ateliéru a čekáte na zůčastněné strany. A ejhle nikdo nepřijde, v lepším případě Vám přijde sms "promiň nestíhám dorazím o půl hodiny pozděj" nebo "promiň je mi špatně nedorazím vůbec". Lidé si neuvědomují, že fotograf investoval finance a čas do zarezervování ateliéru a veškerých příprav a nemůže říct "hele promiň, modelce se neudělalo dobře, rezervaci ruším nebo jí potřebuju posunout" tak to nefunguje. Ateliér se zaplatit musí. Ale to je jen malá kapka v celém moři a píšu to jen jako příklad. Daleko důležitější je takové chování a spolehlivost v osobním životě. Když doma dítě vidí, že spolehlivost není až tak důležitá, tak se podle toho chová a přenáší tyhle poznatky do svého života a pak to přenáší dál mezi kamarády a tak podobně.
A když se celý koloběh uzavře, tak zjistíme, že celková spolehlivost ve společnosti upadá a vždy spíš čekáme, že daná věc nedopadne dobře. Je to trochu smutné zjištění, ale je to tak. Každý si to může v sobě přebrat, zda je spolehlivý či ne a nebo si pro tu nespolehlivost najít nějakou výmluvu či odůvodnění.
Přeju Vám fajn den